Wykłady
> Zarządzanie przedsięwzięciem programistycznym > Pomiary procesów i produktów projektu
|
![]() ![]() |
15.15 Pomiary procesów i produktów projektu![]() Niezbędnym procesem w zarządzaniu projektem jest proces pomiaru innych procesów i pomiaru produktów projektu. Metody pomiarów liczbowych powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W ramach pomiarów należy wykonywać następujące kroki pomiarowe:
Analiza celów i definiowanie metrykW czasie pomiarów procesów można stosować różnego rodzaju metryki. Nie należy ograniczać się tylko jednej metryki, gdyż nie niesie on zazwyczaj wystarczająco pełnej informacji o procesie. Przykładowe metryki procesów to:
Metody estymacyjnePodczas szacowania i planowania konieczne jest posługiwanie się metodami estymacyjnymi. Do typowych metod estymacyjnych należą:Porównanie historyczne: porównanie bieżącego projektu z poprzednimi projektami i na tej podstawie oszacowanie kosztu/czasu/pracochłonności. Do wad tej metody należy zaliczyć trudności z uwzględnieniem nowych technologii, nie uwzględnianie doświadczenia zespołu oraz fakt, że zła praca podlega instytucjonalizacji. COCOMO: metoda oparta na formułach ustalających koszt/czas na podstawie linii kodu. Do wad tej metody należy zaliczyć fakt, że liczba linii kodu jest nieznana przed zakończeniem prac, liczba linii kodu może być sztucznie pomnażana przez wykonawców. Metoda ta nie ma zastosowania dla nowoczesnych technik programistycznych. Analiza punktów funkcyjnych: suma punktów za funkcjonalne (zewnętrzne) cechy produktu. Analiza podziału aktywności: skorzystanie z poprzednich doświadczeń i porównanie obecnych cząstkowych prac z analogicznymi wykonywanymi poprzednio. Do wad tej metody należy zaliczyć analogiczne czynniki jak przy metodzie porównania historycznego. Metoda Delphi: wykorzystanie ekspertów i koordynowana negocjacja pomiędzy ekspertami. Estymacje pracochłonności integracji systemu i testowania. Estymacje pracochłonności dokumentowania. Bieżące raportowanieDokładne i aktualne raportowanie jest istotne dla sterowania projektem. Kierownicy projektu dają raporty dla inicjalizatorów i zwierzchnictwa projektu. Członkowie zespołu dają formalne raporty dla swoich bezpośrednich kierowników. Raporty odnośnie postępu prac (rutynowe, np. co miesiąc) powinny zawierać m.in. informację na temat:
Metody raportowaniaJedna z form raportowania może być tabela postępu prac. Przykład takiej tabeli zawiera poniższa tabela. W tabeli tej zebrano dane o poprzednim szacowaniu (PoSz), wielkości wydatków poniesionych w poprzednim okresie (WwO), kwocie wydatków pozostałych do końca (DoKo) oraz wydatki sumaryczne (SumW)![]() Inną metodą raportowania jest wykres postępu. Przykładowy wykres postępu prac przedstawiono na rysunku 15.15.1. ![]() Rys. 15.15.1Wykres postępu
Rozliczne narzędzia i metody do planowania, analizy ryzyka, raportowania i wspomagania procesu wytwarzania. Wspomaganie (np. ze strony narzędzi CASE) m.in. dla:
Przejdź dalej ![]() |
|
![]() Wykłady > Zarządzanie przedsięwzięciem programistycznym > Pomiary procesów i produktów projektu |